Blog

2021’de Hangi Renk Berjerler Moda?

berjerler cesitleri

Berjer renkleri olarak turuncu ve tonları bu sene çok moda. Özellikle Retro tasarım için turuncu berjerler tercih ediliyor. Turuncu renk, mekanlara neşe ve verimlilik katıyor. Renk seçiminde renklerin gücünden faydalanmayı unutmayın. Mekanınızda nasıl bir hava yaratmak isterseniz, bu isteğinize yönelik seçim yapabilirsiniz. Örneğin enerjik mekanlar için kırmızı ve tonlarında berjer seçimi yapabilir, daha dingin ve huzurlu bir his için bej ve tonlarını tercih edebilirsiniz. 2020 senesinde yaşam şeklimiz köklü değişikliği uğradı. Pandemiden dolayı evlerde eskiye nazaran çok daha fazla vakit geçirmeye başladık. Dolayısıyla mekanlarımızın yansıttığı tarz, his şu an çok daha fazla önem taşıyor. Şu an dekorasyonda yumuşak hatlarla birlikte organik malzemelerin tercih edilmesi trenddir.

İlgiyi Üzerine Çeken Mor Tonları

berjer mor tonlari

Berjer seçimi yaparken mekanınızda biraz daha fazla ilgi isterseniz mor tonlarını tercih edebilirsiniz. Mor rengi özellikle son dönemde yaygın olarak tercih edilmektedir. Mor kullanıldığı yerde kendini baskın hale getiriyor. Dolasıyla eğer berjer içinde farklı renkler varsa diğer renklerin de baskın olmamasına özen gösterin. İki baskın rengin birlikte kullanılması kaosa ve gözde yorgunluğa neden olabilir. Bu sene özellikle leylak tonlarında mor renkli berjerlerin kullanımı tercih ediliyor. Bu  berjerler kullandığı mekanlara farklı bir hava katıyor, ihtişam sağlıyor. Sadece evlerde değil iş yerlerinde müşterileri karşılamak için de sıkça tercih ediliyor.

Maviye Ferahlayın

Mavi berjer mekanların ferah ve sakinleştiren etkisine vurgu yapar. Mavi renk hoşnutluk, dürüstlük, iyi niyet çağrışımlarını yapıyor. Mekanların daha özenli görünmesini sağlıyor. Hem evlerde hem de iş yerlerinde mavi renk berjer tercih edilebilir. İş yerlerinde mavi tonları müşterilerin kendilerini daha sakin ve rahat hissetmelerini sağlıyor. Mavinin farklı tonlarını bir arada kullanabilirsiniz. Sadece berjer rengi olarak değil, mekanın diğer kısımlarında da mavi sıklıkla kullanılıyor. Mavi renginin modası hiç geçmiyor.

Klasik Koyu Tonlar

Berjer renk seçimi için koyu tonları tercih ettiğiniz zaman mekana klasik ve gizemli bir hava katmış olursunuz. Eğer ağır başlı ve ciddi bir hava size göreyse mutlaka tercihinizi koyu tonlardan yana kullanın. Eğer mekanınız çok geniş değilse, koyu renkleri tercih ederken çok dikkat edin. Çünkü koyu renkler mekanınızın çok daha küçük görünmesine neden olabilir. Koyu renklil berjer tercih ederek yine de mekanınızın yine de büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle iş yerleri için klasik koyu tonlar tercih edilebilir. Siyah ve kahverengi en çok tercih edilen koyu renkler arasında yer alıyor.

Enerji ve Canlılık için Kırmızı Seçin

Sıcak renklerin başında kırmızı geliyor. Dekorasyonda ve iç mekanda kırmızı tercih edilmesi vurucu bir etkiyi yakalamanızı sağlar. Kırmızı rengin yarattığı etkiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kişiye enerji verir.
  • Dominant bir renktir.
  • Aşkın rengidir.
  • Kırmızı insanların metabolizmasını hızlandırır.
  • Az ışık alan alanlarda mekanlarda daha aydınlık bir hava yaratır.
  • Berjerlerde kısmen ya da tamamen kullanılabilir.
Sosyallik için Turuncu Tonları

Turuncu sıcak grubunda yer alan bir diğer renktir. Berjer tercihi yaparken turuncu seçmeniz halinde canlandırıcı ve aktivite artıran bir hava yaratmış olursunuz. Turuncu rengi sağlamlık ve dayanıklılık sembolü olarak kullanılmıştır. İnsan algısını çabuk etkileyen bir renktir. Sosyalliği teşvik ettiği için özellikle ortak alanlarda kullanılacak olan berjerler için tercih edilebilir. Sıcak bir renk olduğu için mekana sıcaklık katar. Ancak kırmızı gibi agresif bir etki oluşmasına neden olmaz. İnsanlarda cesaret, hareketlilik ve heyecan gibi duyguların ortaya çıkmasını sağlar. Yemek yenen mekanlarda turuncu tercih edilmesi halinde iştah açıcı etkisi vardır.

Mutluluk için Sarı Tonları

berjer sari tonlari

Sıcak renk grubuna giren bir diğer renk de sarı ve tonlarıdır. Sarı canlandırıcı ve enerjik hissi ile beğeni toplar. Gün ışığının rengi sarıdır. Sinir sistemini uyarma etkisi vardır. Zihinsel aktiviteyi artırdığı için özellikle çalışma alanlarında tercih edilebilir. Ne var ki sarı tonlarını kullanırken dikkat etmek gerekir. Çünkü aşırı sarı kullanımı rahatsız edici bir etki yaratabilir. Özellikle parlak ve açık sarı renk karanlık odaların aydınlanmasını sağlar. Bir mekan az ışık alıyorsa ya da basıksa sarı renk tercih edilebilir. Sarı boya, boyandığı yüzeyin daha yakın hissedilmesini sağlar. Dikkatin toplanmasını sağlar. Genellikle markalar sarıyı mutluluk ve neşe etkisi yaratması için kullanmayı tercih etmektedir. Farklı renkler ile birlikte eşleştirilerek kullanılabilir.

İyileştirici bir Etki için Yeşil Tonları

Soğuk renk tonları başında gelen yeşil insanlarda sakinlik ve iyileştirici etkiler yaratmayı başarır. Doğanın rengi olan yeşil, tazelik, umud ve yeniden doğuş gibi harika anlamları sembolize eder. Hem fiziksel hem de zihinsel rahatlama için tercih edilebilir. 2021 modasında yerini alan yeşil renk depresyonun hafiflemesini sağlar. İnsan gözü için bilinen en rahatlatıcı renklerden biri olduğu bilinmektedir. İnsanlara huzur verir. Özellikle girişte yer alan berjerler için yeşil renk tercih edilebilir.

Sitemizden berjer çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir