Blog

Köşe Takımları ile Nasıl Salonlar Oluşturulabilir?

blank

Köşe takımları günümüzde en çok tercih edilen koltuk türleri arasında ilk sırada geliyor. Köşe takımlarını seçerken çok dikkatli olmak gerekiyor. Mekanda en dikkat çeken öğelerin başında köşe takımları geliyor. Köşe takımları bir mekanın havasını tamamen değiştirme gücüne sahiptir. Giderek popüler olan köşe takımları, farklı modellerde ve renklerde satın alınabiliyor. Köşe takımı satın almadan önce kafanızda nasıl bir salon yaratmak istediğinize dair bir fikir olmasında fayda var. Bu sizi köşe takımı seçimini yaparken pek çok model arasında eleme yapmanıza olanak sağlar. Milyonlarca farklı koltuk takımı arasında seçim yaparken zorlanabilirsiniz. Kafanızda netlik olması ve sürecin daha kolay ilerlemesi için kendinize sorun, bir mekanda nasıl bir etki yaratmak istiyorsunuz? Sakin, dinlendirici, enerji veren, ferah, iştah açan vb. etkilerin tümü mobilyalar, renkler, dokular yani kısaca mekan tasarımı ile elde edilebilir. Siz yeter ki ne istediğinize kara verin!

Minimal Salonlar

minimal salonlar

Minimal salon tasarımı son senelerde giderek trend hale geldi. İnsanlar fazla eşyalarından kurtulmak, daha küçük eşyalar satın almak ve tercihlerini daha sade renklerden yana kullanmak istiyorlar. Köşe takımları bu isteği karşılamak için ideal parçalardır. Çünkü köşe takımları salonda yerden tasarrruf etmenizi sağlar. Minimal salon tasarımı yapmak isterseniz tercih edeceğiniz köşe takımları rengini tek renk ya da siyah beyaz tercih edebilirsiniz. Çok fazla renk ve desen kullanmadığınızdan emin olmanız gerekir. Tek bir renk ya da doku üzerinde karar kıldıktan sonra bütün yaşam alanını buna göre kurgulayabilirsiniz. Örneğin beyaz rengi seçerseniz bütün mobilyalarınızı beyaz renkte alın. Eğer biraz renk olsun derseniz sadece dekorasyon objelerinde belli renkleri kullanabilirsiniz. Bu sayede minimal bir etki yaratırsınız. Mekanda gözleriniz yorulmaz, dinlendirici ve ferah bir havanın keyfini çıkarırsınız.

Gösterişli Salonlar

İhtişamlı salon tasarımı olmazsa olmazları arasında koltuk takımları seçimi gelmektedir. Koltuk boyutu ve işlevi itibariyle evde en çok kullanılan mobilya olmasında dolayı mekanın gösterişli olmasını sağlayabiliyor. Gösterişli salon oluşturmak için seçeceğiniz koltuk takımında altın işlemeler ve varaklar olmasını göz önünde bulundurun. Daha koyu renkler mekana gizem ve ihtişamda katar. Gösterişli salonlar için genellikle büyük ebatta mobilyalar tercih edilmek istenir. Ne var ki siz bir mekana ihtişam katmak isterseniz mutlaka öncesinde mekanın ölçülerini alın. Mekan boyutları ile uygun olmayan ürünler ne kadar gösterişli olursa olsun istediğiniz etkiyi yaratmayacaklardır. Evinize kıyasla bir tık daha küçük köşe takımı tercih etmeniz tavsiye edilir. Neticede salonda hareket etmek isteyeceksiniz. Hareket alanınızın kısıtlı olmasını istemezsiniz. Kalabalık görüntü olmasını engelleyin. Ölçü seçimini doğru yapın.

Klasik ve Modern Bir Arada

klasik ve modern salon takimi

Salon tasarımı yaparken illa ya klasik ya da moderni tercih etmek zorunda değilsiniz. Artık her iki tarz da günümüzde bir arada kullanılabiliyor. Ancak elbette her iki tarzı bir araya getirmenin belli başlı yöntemleri ve kuralları bulunuyor. Doğrudan klasik ve moderni bir araya getirmeden önce kafanızda bir taslak olmasına özen gösterin. Koltuk köşe takımını klasik seçebilir, evin geri kalanında hep sade ve modern parçaları kullanabilirsiniz. Dilerseniz köşe koltuk takımını çok abartılı ve ihtişamlı seçerek evin geri kalan kısmında nötr renkleri ve tamamen tek düzeliği tercih edebilirsiniz. Bu şekilde salona girildiği zaman odak nokta köşe takımı olacaktır. Hem de klasiği ve moderni bir araya getirmiş olacaksınız. Dengeli ve uygun bir tasarım ile klasiği ve moderni bir arada kullanabilirsiniz. Eskiden bu ikisinin bir araya gelmesi katiyen istenmezken şimdi daha karışık tarzların bulunduğu ancak bilgiyle döşenmiş salonlar karşımıza çıkmaktadır.

Köşe Takımları Alırken Kalitesine Dikkat

Köşe takımı satın alırken dikkat edilmesi gereken konuların başında ürün kalitesi gelmektedir. Koltuğun birleşme noktasında iskeletin ne kadar sağlam olduğu önemlidir. Ne kadar sağlam olduğu sırt ve kol bölümlerinde konfor olarak ortaya çıkacaktır. Elbette döşeme kalitesi de çok önemlidir. Döşeme için kullanılan kumaş türüne bakın. Organik mi? Hava geçirgenliği yüksek mi düşük mü? Uzun süre üzerinde oturduğunuz zaman terletme yapıyor mu? Rahat mı yoksa bir süre oturduktan sonra koltuktan hemen kalkmak mı istiyorsunuz? Koltuk temizliğini rahat yapabiliyor musunuz? Koltuk kumaşı kiri emiyor mu yoksa kusuyor mu? Bütün bu sorulara vereceğiniz yanıt aslında koltuk kalitesini gösteren önemli detaylar arasında yer alır. Köşe takımını alırken kalitesi yüksek olan ürünleri tercih ettiğinizde takımı uzun süre kullanma imkanınız olur. Sürekli yeni bir köşe takımı almak uzun vadede daha masraflıdır. Bu nedenle bir köşe takımını sırf ucuz olduğu için satın almak doğru hamle değildir. Mutlaka kaliteyi de göz etmeniz gerekir. Aksi halde ekonomik bir seçim yaptığınızı düşünmenize rağmen aslında daha pahalı bir seçim yapmış olursunuz. Hijyenik rahat temizlenen, görsel olarak zevkinize hitap eden ve kaliteli malzemelerden yapılan köşe takımlarını seçin.

Köşe takımı seçeneklerini sitemizden inceleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *