Blog

Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır, Neler Kullanılır?

salon dekorasyonu icin gerekenler

Salon dekorasyonu mutlaka kişisel tarzınızı yansıtıyor olmalıdır. Salon evin en çok zaman geçirilen mekanları arasında ilk sırada gelir. Bu mekanda istediğiniz tarzı yakalamanız, göz zevkinize hitap eden bir dekorasyona sahip olmanız önemlidir. Herkesin dekorasyon zevki elbette aynı değildir. Kimi insan şık ve gösterişli dekorasyonu severken bir diğer insan mininal ve gösterişsiz dekorasyondan hoşlanabilir. Burada en önemli nokta kişinin dekorasyondan ne istediğini bilmesidir.

Ne istediğinizi bilirseniz seçimlerinizi çok daha kolay bir şekilde yaparsınız. Salon dekorasyonu yaparken renk paleti belirlemek, mobilyaları seçmek, aksesuarlar seçmek ve mekana küçük dokunuşlar eklemek yeterli olacaktır. Buna ek olarak kafanızda hep bir tema olmalı ve bu temaya göre hareket etmelisiniz. Hazır düşündüğünüz bir tema olduğu zaman bu durum sizi belli bir çizgide tutacak ve karar vermenizin çok daha kolay olmasını sağlayacak. Örneğin kafanızda minimal bir tarz belirlediyseniz artık vazgeçtiğiniz çok sayıda varaklı, gösterişli ve ihtişamlı ürün olur. Bu da sizin karar verme sürecinizi kolaylaştırır.

Salon Tasarım Temanızı Seçin

salon tasarimi tema

Salon dekorasyonu teması seçimini yapmak için bol bol örnek bakabilirsiniz. Çok farklı tarzlarda mekanlar yaratmak artık mümkün. İsterseniz salaş, köy evi tarzı daha bohem bir görünüm yakalayabilir, dilerseniz de daha şık ve gösterişli bir tasarım yapabilirsiniz. Günümüzde çok sayıda dekorasyon objesi ve mobilyalar arasından seçim yapmak mümkün hale gelmiştir. Bu kadar çok ürünün içinden seçimi uygun şekilde yapabilmek adına mutlaka sizi belli bir çizgide götürecek temanızın olması gerekir. Bu temaya karar kıldıktan sonra artık fikir değiştirmeyin. Salonda bir bütünlük yaratın. Örneğin eğer gösterişli bir tarz tema belirlediyseniz seçimlerinizi sade olan ürünlerden yana değil daha ihtişamlı ürünlerden yana kullanarak arzu ettiğiniz etkiyi yakalayabilirsiniz.

Renk Paletini Belirleyin

Salonda renk kullanımı uygun şekilde yapıldığı zaman kendinizi burada vakit geçirirken keyif alan bir şekilde bulacaksınız. Renk paleti seçimini yaparken renklerin insan üzerindeki etkilerini göz ardı etmeyin. Kırmızı renk ile bej renklerin insan üzerinde yarattığı etki elbette aynı olmayacaktır. Nasıl bir etki yaratmak istediğiniz neredeyse tamamen renklerle ilgili bir durumdur. Renk seçimini yaparken dengeli olmaya özen gösterin. Hangi renk tonlarını tercih ederseniz edin aşırıya kaçmayın. Bir rengi çok kullanmak etkisini artırmakla aynı anlama gelmez. Tam tersine rengin etkisini olumsuz anlamda etkileyebilir. Kırmızı renkleri tercih ettiğiniz zaman salon dinlenme mekanınız olmaktan çok size enerji katan bir mekan olacaktır. Ancak ben evimde dinlenmek isterim derseniz daha huzur veren mavi ve tonlarını seçebilirsiniz. Turuncu rengi insanlara neşe verir. Mobilyalarda, aksesuarlarda ve perdelerinizde renklere yer verebilirsiniz.

Aksesuarların Gücü Adına

Salon dekorasyonu için aksesuarlar mekana bambaşka bir hava katar. Aksesuar kullanarak mekana can alıcı bir vuruş yapabilirsiniz. Çiçekler, biblolar, tablolar günümüzde en çok kullanılan dekorasyon objeleri arasında yer almaktadır. Eğer salonum loş ışıklı olsun, bu mekanda dinlenebileyim derseniz mutlaka mumlara yer verin. Akşam eve geldiğinizde ışıkları kapatıp bütün mumları yaktığınızı hayal edin. Ne kadar huzur verici ve rahat bir atmosfer değil mi? Dilerseniz mekana çiçekler ekleyerek mekanın çok daha canlı ve ferah olmasını sağlayabilirsiniz. İlla canlı çiçekler tercih etmeniz gerekmiyor. Günümüz teknolojisi sayesinde üretilen yapay çiçekler gerçek çiçeklerden ayırt edilemiyor. Üstelik yapay çiçekleri yıkayıp ömür boyu kullanabiliyorsunuz. Evinizin duvarları da boş kalmasın! Tarzınızla ve mekanla uyumlu tabloları seçmek evinize güzellik katacaktır. Duvarlarınızı sanat eserleriyle doldurabileceğiniz gibi fotoğraflar ile de doldurabilirsiniz. Sizin ve sevdiklerinizin fotoğraflarından oluşan fotoğraflarla albüm yapabilirsiniz. Her duvarınıza baktığınız zaman mutlu olacağınızın garantisini veriyoruz.

Her Zaman Kaliteyi Arayın

salon kaliteli dekorasyon

Salon dekorasyonu yaparken kaliteden asla ödün vermeyin. Kaliteye baktığınız zaman anlayabilirsiniz. Kaliteli ürünler mekanın daha şık ve iyi görünmesini sağlar ve mekan kalitesini yükseltir. Ne var ki kalitesiz olan ürünler tam tersini yaparak mekan kalitesinin düşmesine neden olur. Ne alırsanız alın, fiyat hiçbir zaman tek kriteriniz olmasın. Bir şeyi sırf ucuz olduğu için almanız mekanın kalitesinde önemli ölçüde düşüşe neden olacaktır. Kaliteli ürünlerin daha pahalı olduğu doğrudur. Ancak bu ürünlerin mekana kattığı görsel değer bu bedele değecektir. Ayrıca kaliteli ürünlerin diğer olumlu yanı onları uzun süreler kullanabilecek olmanızdır. Kalitesiz ürünlerin kullanım ömrü daha kısa olur. Dolayısıyla sürekli yenisini almak durumunda kalabilirsiniz. Uzun vadede baktığınız zaman aslında kalitesiz bir şey almak size daha pahalıya patlamıştır. Salon dekorasyonu için tercih edeceğiniz ürünlerin kalitesini her zaman inceleyin.

Sağlıklı Ürünler Tercih Edin

Salon dekorasyonu ile sağlığın ne alakası var demeyin! Günümüzde dekorasyon ürünlerinin üretiminde çok sayıda yapay ve kimyasal madde kullanılmaktadır. Bu ürünler insan sağlığına zararlıdır. Tene dokunması ve hatta hava yoluyla solunması bile insan sağlığını olumsuz etkiler. Bu nedenle seçimlerinizi organik, temiz, doğal maddelerden üretilen ürünlerden yana yapın.

Koltuk takımları çeşitlerini sitemizden inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir