Blog

Yemek Odası İçin Hangi Renkler Popüler?

yemek odalari dekorasyonu

Yemek odası evin en çok zaman geçirilen mekanları arasında yer alıyor. Bu oda özeldir çünkü sadece siz değil, burada aileniz ve diğer sevdikleriniz de vakit geçiriyor. Lezzetli sofraların olmazsa olmazı, güzel tasarlanmış yemek odasıdır. İnsanlar yemek odasında kendilerini rahat hissetmek isterler. Bunun için yemek odası dekorasyonu ipuçlarından faydalanabilirsiniz. Dekorasyon alanı çok geniş yelpazede yer alır. İçine renklerden tutun da objelere, kumaşlardan detaylara kadar pek çok şey girer. Ancak son zamanlarda dekorasyon alanı renkler üzerine yoğunlaşmıştır. Renkler üzerinde yapılan araştırmalar, renklerin insan psikolojisi üzerinde güçlü etkileri olduğunu kanıtlamıştır. Hatta bu durum sadece ev dekorasyonunda kullanılmamış, çok uzun senelerden beri marka yönetiminde bile kullanılmıştır. Renklerin gücünü bilerek mekanınızda istediğiniz algıyı yaratabilirsiniz. Bunun için hazır renk paletleri arasından seçim yapabileceğiniz gibi, kendi renk paletini kendiniz de oluşturabilirsiniz.

Yeşil Renk Tonlarıyla Dinginliği Yakalayın

Yemek odasında yeşil kullanımı tercihinizi soğuk bir renkten yana yaptığınızı gösterir. İç mekanlarda kullanıldığı zaman yeşilin yatıştırıcı ve iyileştiren bir etkisi olduğu bilinir. Depresyonu ve sinirli hali yatıştırdığı da bilinmektedir. Yeşil renk uzun zamandan beri tazeliği ve yeniden doğuşu sembolize etmektedir. Doğanın rengi olan yeşil yemek odalarında dekorasyon objelerinde kullanılabilir ya da ana renk olarak tercih edilebilir. Eğer ana renk olarak yemek odasında yeşili tercih ederseniz, mutlaka yeşili tamamlayan renklere de yer verin. Örneğin kahverengi tonları yeşille harika gider. Birden fazla renk kullanmak konusunda çekinceleriniz olmasın. Ancak elbette renklerin kullanımı konusunda dikkatli olun, renk cümbüşü de yaratmayın. Gereğinden çok fazla renk kullanmak istenilen etkiyi yaratmaktan çok daha yorucu bir etkiye neden olabilir. Yeşil yemek odasından başka özellikle giriş mekanları için kullanıma uygun bir renktir.

Mavi Tonlarıyla Temiz bir His

mavi tonlari yemek odasi

Yemek odası tasarımı için kendinizi mavi renk ve tonlarının temiz hissine bırakabilirsiniz. Soğuk renk grubuna giren mavi, rahatlatan bir his vermektedir. Serinlik hissi de uyandırmaktadır. Özellikle sıcak iklimde yer alan kişiler mekanlarında mavi kullanarak serinlik yaratabilir. Aynı zamanda temizliği de çağrıştıran bir renktir. Stresi engelleği bilinmektedir. Huzur verir. Mavi gök yüzü ve denizin simgesi olarak kullanılmıştır. Mavi tonlarının iştah kapatan bir etkisi olduğu bilinmektedir. Daha az yemek isterseniz mavi renk diyet yapan kişilere uygun bir renktir. Mavi rengin koyu tonlarını kullanmaktan kaçınmanızda fayda var. Çünkü koyu mavi tonları mekana kasvet verir. Ancak açık tonları kullanıldığı zaman ferahlık ve serinlik hissi olur. Cennet, gerçeklik, bilgelik ve sadakat gibi anlamları da vardır.

Gücün ve Lüksün Sembolü Mor

Renk seçimi yemek odaları ya da evin diğer noktaları için mordan yana kullanıldığında soğuk bir renk tercihi yapılmış olur. Soğuk renk grubuna giren mor, dengeleyici ve teskin edici bir his yaratmaktadır. Morun içinde hem kırmızı hem de mavi bulunmaktadır. Bu her iki rengin de enerjisini içinde barındırmaktadır. Kırmızının enerjisi ve mavinin dinliği morda bulunur. Maneviyat arttırıcı bir etkisi olduğu bilimektedir. Sihir, gizem, saygınlık ve bilgelik gibi kavramları sembolize eder. Koyu tonlarını kullanmaktan kaçının çünkü koyu mor üzüntüyü çağrıştıran bir etkiye sahiptir. Açık tonları özellikle feminen tasarımlar için uygundur. Kullanıldığı yerde romantik ve nostaljik hisler uyandırmaktadır. Zihni ve sinirleri de sakinleştirir. Yemek odasında monogramik bir seçim yaparak sadece mor ve tonlarını kullanmayı tercih edip, cesur bir tercih yapabilirsiniz.

Feminen bir Yemek Odası için Pembe

Feminen yemek odası tasarlamak isterseniz pembe mutlaka bu mekanda yer almalıdır. Pembenin huzur ve dinginlik veren bir etkisi de vardır. Kırmızı ile beyaz karıştırıldığı zaman ortaya pembe çıkar. Hem beyaz hem de kırmızının enerjisini içinde taşıyan bir renktir. Pembe rengindeki tanımlama içinde ne kadar kırmızı bulunduğu ile ilgili bir durumdur. Kırmızı ne kadar yoğun olursa pembe de o kadar yoğun ve koyu olur. Kullanıldığı mekana sıcaklık katar ve ev hissi verir. Sevgi, sadakat ve incelik gibi uyguları uyandırdığı bilinmektedir. Feminen tasarımlar için kullanıldığı gibi bebek odası tasarımında da tercih edilmektedir. Çok açık tonlarının yemek odası ve salonda kullanılması uygundur. Sade bir yemek odasında sadece tek bir parlak pembe obje kullanılarak rengin özellikleri mekana taşınabilir.

Nötr Renklerle Dinginliği Yakalayın

yemek odalari notr renkler

Nötr renkler başında krem ve bej gelmektedir. Nötr olarak bilinen bu renkler rahatlatıcı etkisi ile bilinmektedir. Yemek odası renkleri arasında 2021 senesinde en popüler olan palettir. Bunun nedeni krem ve bej tonlarının her renk ve doku ile çok iyi uyum sağlamasından kaynaklanmaktadır. Kirli beyazdan tutunda yeşilimsi renge kadar giden çok sayıda farklı ton bulunmaktadır. İleride mekanı değiştirmek isterseniz bu renkleri tercih ederek üzerine bambaşka renkleri de ekleyebilirsiniz. Her mekanda kullanım uygundur. Renklerle yaratıcı olmak istediğiniz zaman tercih edebilirsiniz.

Sitemizden yemek odaları çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir